>


Bölümlerimiz

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği


Gebze medcity olarak çocuk kliniğinde, tüm yeni doğan bebeklerin doğumu izleyen ilk haftalarda sık, 6.aya kadar her ay, 6-12. Aylarda ise 2 ayda bir olarak yapılan periyodik kontrol muayeneleri, 1. yaşından sonra 3-4 ayda 1 kez, 2 -3 yaş sonrası ise 6 ayda 1 kez olarak devam edilmektedir.

Kliniğimizde, sağlık bakanlığımızdan temin ettiğimiz ve soğuk zincir şartlarına uygun olarak muhafaza ettiğimiz aşıları hastalarımıza ücretsiz olarak uygulamaktayız.

Tüm anneler bebeklerini emzirmek istemektedirler. Ancak, bilgi ve öz güven eksikliği nedeni ve çevre baskıları sonucu büyük bir oranda erken dönemde ek besinlere başlamaktadırlar. Hemen her kadın istediği takdirde emzirebilmeli, fakat destek görmelidir.  Sağlık bakanlığı bu anlayışı benimseyen kuruluşlara  “BEBEK DOSTU”  unvanı vermektedir.

Biz de kurumumuzda BEBEK DOSTU anlayışını benimsemekte ve ona göre hareket etmekteyiz.

Ayrıca Gebze Medcity olarak acil servis bölümümüzde gece 02 ye kadar çocuk doktoru bulunmaktadır.

ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI KLİNİĞİ

Medcity Cerrahi Tıp Merkezimizde çocuk kliniği  3. katta yer almaktadır.  Çocukların keyifle vakit geçirdiği bir oyun odası bulunmaktadır. Annelerin bebeklerini emzirebilme ve bakımlarını yapabilmelerine olanak sağlayan uygun alanlarımız mevcuttur. Bölümümüzde; hasta ve sağlıklı çocuk takibi, aşı uygulamaları ve check up muayeneleri yapılmaktadır.

ÇOCUK SAĞLIĞI İZLEMİ

Yaşamın İlk yıllarında bebek sağlığının uygun  beslenme ve bakım koşullarında korunması ve  hastalıkların önlenmesi, sağlıklı bir çocukluk, ergenlik ve erişkin hayatı niçin temeldir.

Çocukluktan erişkin hayata taşınan hastalık yükünün azaltılması, etkin ve sürekli bir Çocuk Sağlığı İzlemi ile başarılır.

BEKLEME SALONU
DOKTOR ODASI

Merkezimiz çocuk kliniğinde , tüm yenidoğan bebeklerin doğumu izleyen ilk haftalarda  sık, 6.aya kadar her ay, 6-12. Aylarda ise 2 ayda bir  olarak  yapılan periyodik kontrol muayeneleri, 1 .yaşından sonra 3-4 ayda 1 kez, 2 -3 yaş sonrası ise 6 ayda 1 kez  olarak devam edilmektedir. Bu  kontroller ile  koruyucu ve önleyici uygulamaların zamanında yapılması hedeflenir. Bu uygulamaların  başlıcaları;

1-Taramalar: Erken tanı için yapılan muayene ve tetkikler şeklinde özetlenebilir. Örneğin yenidoğan döneminde  merkezimize müracaat eden  her bebeğe 1. ay sonunda doğumsal kalça çıkığı hastalığını erken tanısı için  kalça ultrasonu taraması yapılmaktadır.  Diğer tarama amaçlı tetkik ve muayeneler zamanı geldiğinde aile ile paylaşılmaktadır.  (  işitme testi taraması, 1 yaşında göz  muayenesi, anemi tetkiki taraması , 2-3 yaşlarda diş muayenesi vs. )

2-Yaşa uygun danışmanlık hizmeti:  Anne ve babaların  bebeklerinin büyüme gelişimi esnasında baş etmekte zorluklar yaşadığı sorunlar paylaşılıp, endişe, kaygı ve korkularının giderilerek, sağlıklı davranışların yerleştirilmesi amaçlanır. (beslenme ve emzirmenin desteklenmesi, ağız sağlığı, tuvalet eğitimi, uyku sorunları, kazaların önlenmesı gibi )

3-Bağışıklama 

Aşılama, aşı ile korunabilir hastalıkların kontrol altına alınması  veya tamamen ortadan kaldırılmasında  toplumlar tarafından kabul görmüş en etkin ve en ekonomik girişimdir. Ülkemizde yalnızca aşılama ile her yıl yaklaşık 40-50 bin bebeğin ölümü engellenmektedir.

Unutmayın!  Aşı ile korunmak daha ucuz ve daha kolaydır.

Kliniğimizde, sağlık bakanlığımızdan temin ettiğimiz ve soğuk zincir şartlarına uygun olarak muhafaza ettiğimiz aşıları hastalarımıza ücretsiz olarak uygulamaktayız.

Anne Sütü En İyi Besindir

Anne sütü büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu ilk 6 ay’da bebeğin tüm fizyolojik ve psikososyal ihtiyaçlarını karşılayabilen tek besindir.

Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF;  Anne sütü ile beslenmenin doğumdan hemen sonra başlanmasını, ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesini ve emzirmenin 6.ay’dan sonra uygun besin takviyeleri ile birlikte 2 yaş ve üzerine kadar devam ettirilmesini tavsiye etmektedir.Sağlık bakanlığı    Bu anlayışı benimseyen kuruluşlara  “BEBEK DOSTU”  ünvanı vermektedir.

Biz de kurumumuzda BEBEK DOSTU anlayışını benimsemekte ve ona göre hareket etmekteyiz.

EMZİRME ODASI

Hemen Randevu Al

Haber ve Duyurular